2019 Contest Winners

The awards in actual order of finish – first, second and third places – will be announced at the Florida Associated Press Professional Broadcasters Contest awards banquet, Saturday, April 13, 2019.

Entries awarded below aired between January 1, 2018 and December 31, 2018.

PROFESSIONAL CONTEST

37 radio and television stations submitted 581 entries in the contest, which featured news and sports stories from 2018.

Winners in the 2019 Florida Associated Press Broadcasters contest:

RADIO I

Feature | Hard News

  1. Steve Newborn, WUSF-FM, Tampa, "Bus Rapid Transit Replaces Light Rail In Eyes of Transit Planners."

  2. Brendan Byrne, WMFE-FM, Orlando, "After Tight Gubernatorial Race, Ron DeSantis Claims Victory"

Feature | Light News

  1. Lisa Peakes, WUSF-FM, Tampa, "Virtual Holocaust Experience Is Personal

  2. Nancy Klingener, WLRN News, Miami, "In The Keys, Politics Is Entertainment And Always Has Been"

Feature | Cultural / Historical

  1. Cathy Carter, WUSF-FM, Tampa, "The Life and Photography of Herb Snitzer"

  2. Bobbie O'Brien, WUSF-FM, Tampa, "Florida Orange Juice Has Roots In World War II Military."

General Assignment

  1. Caitie Switalski and Daniel Rivero, WLRN News, Miami, "Florida May Not Be Testing Drinking Water Correctly."

  2. Daylina Miller, WUSF-FM, Tampa, "Young Voters Push Peers To The Polls"

General Assignment | Long Format

  1. Daylina Miller, WUSF-FM, Tampa, "Autistic Children Face Medicaid Snags For Therapy"

  2. Daylina Miller, WUSF-FM, Tampa, "Safe Campus To Help Young Sex Trafficking Victims Heal."

Breaking News

  1. WLRN News, Miami, "The Marjory Stoneman Douglas School Shooting"

  2. WOKV-FM, Jacksonville, "Mass Shooting at the Jacksonville Landing."

Continuing Coverage

  1. Lindsey Kilbride, WJCT-FM, Jacksonville, "Jacksonville Transgender Shootings"

  2. WOKV-FM, Jacksonville, "Child Killer Donald Smith Conviction and Sentencing."

Investigative

  1. Jessica Bakeman, WLRN News, Miami, "Stoneman Douglas Shooter Was Assigned To Controversial Broward Discipline Program Officials Now Say."

  2. Abe Aboraya, WMFE-FM, Orlando, "'Update on Active Shooter?' How Orlando Authorities Failed to Prepare for a Mass Shooting Like Pulse"

Series / Franchise Reporting

  1. WLRN, News, Miami.

  2. Amy Green, WMFE-FM, Orlando, "State Climate Change Denial Leaves Coastal Communities on Their Own to Face the Risks"

Mid-Term Elections Reporter Assignment

No Entries.

Mid-Term Elections Newscast:

  1. WOKV-FM, Jacksonville, "History Made in the Florida Primary."

Mid-Term Elections Digital Performance

  1. WLRN News, Miami, "How To Find Your Way Through 105 Possible Questions In South Florida Ballots."

Public Affairs

  1. Brendan Byrne, Matthew Peddie and Abe Aboraya, WMFE-FM, Orlando, "Intersection: PTSD & First Responders"

  2. Robin Sussingham and Stephanie Colombini, WUSF-FM, Tampa, "Florida Matters: Navigating The Medical Marijuana Industry."

Weather Reporting:

  1. Tristram Korten and Alicia Zuckerman, WLRN News, Miami, "Final Flight Into Hurricane Michael Captured Rare Data On How Storms Intensify"

  2. Gene Wexler, Ed Torrence and Dave Wahl, WDBO-FM, Orlando, "Tornado Warning Coverage."

Sports Feature

  1. Bobbie O'Brien, WUSF-FM, Tampa, "Lightning Have Made Tampa A 'Hockey Town'"

  2. Caitie Switalski, WLRN News, Miami, "Why Pickleball Is Taking Over A Broward Hockey Rink Near You."

Breaking Sports News

No Entries

Use of Sound for Radio

  1. Sammy Mack, WLRN News, Miami, "Amendment 9 In Two Acts: We Unbundle Arguments Around The Drilling And Vaping Ban."

  2. Cathy Carter, WUSF-FM, Tampa, "'I Was Right There': Herb Snitzer On Life Behind The Lens"

Website/Digital

  1. Teresa Frontado, Jessica Weiss and Mihail Halatchev, WLRN News, Miami

  2. WOKV-FM, Jacksonville.

Digital Programming

  1. Danny (In Ho) Hwang, Katherine Lepri and Teresa Frontado, WLRN News, Miami, "Live from the 305"

  2. Rich Jones and Mike Buresh, WOKV-FM, Jacksonville, "Hurricane Ready - Before the Storm."

Sportscast

  1. Tony Marino, WDBO-FM, Orlando, "Local Sports Update."

Reporter

  1. Lindsey Kilbride, WJCT-FM, Jacksonville.

  2. Stephanie Brown, WOKV-FM, Jacksonville

News Anchor or News Team

  1. Gene Wexler, WDBO-FM, Orlando.

  2. Luis Hernandez, WLRN News, Miami

Radio Newscast

  1. WOKV-FM, Jacksonville, "Tracking Hurricane Michael."

  2. Luis Hernandez, Tim Padgett and Jessica Bakeman, WLRN News, Miami, "The Marjory Stoneman Douglas Shooting"

Overall | Station of the Year

  1. WLRN News, Miami; 2, WUSF-FM, Tampa.

RADIO II

Feature | Hard News

  1. Rachel Iacovone, WGCU-FM, Fort Myers, "Everglades City Family Still Living in the Backyard a Year After Hurricane Irma."

  2. Dolores Hinckley, WUFT-FM, Gainesville, "Hurricane Michael Recovery"

Feature | Light News

  1. Andrea Perdomo, WGCU-FM, Fort Myers, "The Holidays with Wotts Mercy."

  2. Sofia Millar, WUFT-FM, Gainesville, "The Last Laundromat"

Feature | Cultural / Historical

  1. Nick Evans and Kate Payne, WFSU-FM,Tallahassee, "As Florida Schools Resegregate, Here's A Look Back At Desegregation Fifty Years Ago"

  2. Shawn Mulcahy, WFSU-FM, Tallahassee, "Heritage, or Hate?"

General Assignment

  1. Rachel Iacovone, WGCU-FM, Fort Myers, "Children of Immigrants Join Rally After ICE Arrests in Collier County."

  2. Ryan Dailey and Ann Marie Wesler, WFSU-FM, Tallahassee,"Bon Voyage! Gulf Specimen Releases Two Kemp's Ridley Turtles"

General Assignment | Long Format

  1. Lynn Hatter, WFSU-FM, Tallahassee, "It's Been 50 Years Since Florida Teachers Went On Strike. Today, It's Illegal For Them To Do So."

  2. Amy Nelson, WUFT-FM, Gainesville, "Traffic Stop Policies."

Breaking News

  1. WUFT-FM, Gainesville, "Gilchrist County Deputies Killed."

  2. Andrea Perdomo, WGCU-FM, Fort Myers, "Shorebirds Fall Out of The Sky on a Southwest Florida Beach"

Continuing Coverage

  1. WUFT-FM, Gainesville, "Hurricane Michael."

  2. Julie Glenn, Rachel Iacovone and Andrea Perdomo, WGCU-FM, Fort Myers, "Red Tide and Blue Green Algae Converge in Southwest Florida Waters"

Investigative

  1. WUFT-FM, Gainesville, "Doggie Death Row."

Series / Franchise Reporting

  1. Sascha Cordner, Lynn Hatter and Regan McCarthy, WFSU-FM, Tallahassee, "HBCU Profiles: Tell Them We Are Rising."

Mid-Term Elections Reporter Assignment

  1. Andrea Perdomo and Julie Glenn, WGCU-FM, Fort Myers, "Fort Myers Native Matt Caldwell Claims Have Won Florida Agriculture Commissioner Race."

Mid-Term Elections Newscast

No Entries.

Mid-Term Elections Digital Performance

No Entries.

Public Affairs

  1. Ryan Vasquez, WUFT-FM, Gainesville, "Every Vote Counts."

  2. Julie Glenn, Jessica Meszaros and Rachel Iacovone, WGCU-FM, Fort Myers, "Continuing the Conversation About Sex Trafficking Awareness Beyond the Month of January"

Weather Reporting

  1. WUFT-FM, Gainesville.

  2. Rachel Iacovone, WGCU-FM, Fort Myers, "Hurricane Michael Impacts Southwest Florida Communities"

Sports Feature:

  1. Meredith Sheldon, WUFT-FM, Gainesville, "Overcoming Adversity Through Archery."

  2. Rachel Iacovone, WGCU-FM, Fort Myers, "Everblades' Strong Season Ends on Home Ice"

Breaking Sports News

No Entries.

Use of Sound for Radio

  1. Julie Glenn, WGCU-FM, Fort Myers, "Scientists Look for a Link Between Lake Okeechobee Releases and Red Tide."

Website/Digital

No Entries.

Digital Programming

  1. WUFT-FM, Gainesville.

  2. Julie Glenn and Gina Birch, WGCU-FM, Fort Myers, "Grape Minds Podcast - Wine in a Can"

Sportscast

No Entries.

Reporter

  1. Dolores Hinckley, WUFT-FM, Gainesville.

News Anchor or News Team:

No Entries.

Radio Newscast

  1. Henry Coburn and Raymon Troncoso, WUFT-FM, Gainesville.

Overall | Station of the Year:

  1. WUFT-FM, Gainesville

TELEVISION I / LARGE MARKET

Feature | Hard News

  1. Evan Axelbank and Corey Beckman, WTVT-TV, Tampa, "Slain Trooper's Father Awaits Justice"

  2. Emerald Morrow and Heather Bailey, WTSP-TV, St. Petersburg, "Still No Help for a Hero."

Feature | Light News

  1. Adriana Mocciola, Zahira Collazo and Leticia Hernandez,WSCV Telemundo 51-TV, Miami, "Los Hombres Tambien Tejen"

  2. Lauren Verno, Timothy F. Kania and Tony Rojek, Bay News 9, St. Petersburg, "Take Me To Mexico Beach."

Feature | Cultural / Historical

  1. Emerald Morrow, Gene Yagle and Jim Glynn, WTSP-TV, St. Petersburg, "The Changing Face of Tampa."

  2. Rod Carter and Eric Hausmann, WFLA-TV, Tampa, "Hidden History: The Moores, Civil Rights Pioneers"

General Assignment:

  1. Erin Murray and Eugene Buenaventura, Spectrum News 13, Orlando, "A Supercalifragilistic Kid."

  2. Greg Angel and Eugene Buenaventura, Spectrum News 13,Orlando, "POW Reflects On John McCain"

General Assignment | Long Format

  1. Yvette Lewis and Adrian Mauceri, WJAN-TV, Miami, "Historica Apertura - Cobertura Especial Desde Jerusalem"

  2. Cait McVey, Michael Martin and Jenna Kurtz, Bay News 9, St. Petersburg, "The Assassination of RFK: A Flame Blown Out."

Breaking News | Station:

  1. Spectrum News 13, Orlando, "Children Held Hostage."

  2. Allison McGinley, WKMG-TV, Orlando, "School Gunman on Campus"

Breaking News | Individual

  1. Nadeen Yanes, WKMG-TV, Orlando, "Not Guilty: Pulse Gunman's Widow Acquitted."

  2. Stephanie Claytor and Kalvin McClure, Bay News 9, St. Petersburg , "Girls Plot to Kill Classmates With Knives"

Breaking News | Long Format:

No Entries.

Continuing Coverage

  1. Stephen Andrews and Gordon Dempsey, WFLA-TV, Tampa,"Delay, Deny, Until He Died"

  2. WSCV Telemundo 51-TV, Miami, "Lo Que Maria SeLlevo."

Investigative

  1. Greg Fox and Gordon Portell, WESH-TV, Winter Park, "Keyless Ignition Dangers"

  2. WSCV Telemundo 51-TV, Miami, "¿Tus Llantas Se Vencen?."

Investigative Series

  1. Adam Walser, Matt McGlashen and Erin Smith, WFTS-TV, Tampa, "Deadly Delay... Tampa's Broken Ambulance System."

  2. Jennifer Titus, Heather Bailey and Paul Thorson, WTSP-TV, St. Petersburg, "Radon Roulette"

Series / Franchise Reporting

  1. Caitlin Wilson, Spectrum News 13, Orlando,"Florida on a Tankful: The Wonders of the Sunshine State."

  2. Erik Von Ancken and Jim Cavanaugh, WKMG-TV, Orlando, "Getting Crime Results"

Mid-Term Elections Reporter Assignment

  1. Greg Angel and Arnie Girard,Spectrum News 13, Orlando, "In The Eyes of the Rural Voter"

  2. Samantha Manning and Jonathan Galed, WFTV-TV, Orlando, "Palm Beach County Ballot Recount."

Mid-Term Elections Newscast

  1. Allison McGinley, WKMG-TV, Orlando

  2. John Handiboe and Gary Darling, Spectrum News 13, Orlando, "Decision 2018:Campaign Surge."

Mid-Term Elections Digital Performance:

  1. Brian Doyle, Marcie Golgoski and Greg Fox, WESH-TV, Winter Park

  2. WFLA-TV, Tampa.

Public Affairs/Documentary/TV Magazine:

  1. WSCV Telemundo 51-TV, Miami, "La RutaDel Desespero."

  2. Spectrum News 13, Orlando,"Opioid Crisis: Raising Heroin's Children"

Weather Reporting

  1. Spectrum News 13, Orlando, "Information, Location, Explanation: March 2018 Severe Weather."

  2. Bay News 9, St. Petersburg, "Hurricane Michael Makes Landfall"

Sports Feature:

  1. Clay LePard and Anthony Murdock, WKMG-TV, Orlando, "Pushing The Limit"

  2. WFLA-TV, Tampa, "Countdown to Daytona."

Breaking Sports News

No Entries.

Website/Digital:

  1. WSCV Telemundo 51-TV,Miami, "La Ruta Del Desespero."

  2. Daniel Dahm, WKMG-TV, Orlando

Editor

  1. Spectrum News 13, Orlando, "Fixing it in Post."

  2. Matthew Apthorp, WFTS-TV, Tampa

Photojournalist

  1. Timothy F. Kania, Bay News 9, St. Petersburg

  2. Eugene Buenaventura, Spectrum News 13, Orlando, "Central Florida Through a Lens."

Weathercaster:

  1. Amy Sweezey, WESH-TV, Winter Park.

  2. Bryan Karrick, Spectrum News 13, Orlando

Sportscaster

No Entries.

Multi-Media Reporter (MMJ):

  1. Stephanie Claytor, Bay News 9, St. Petersburg

  2. Krystel Knowles, Spectrum News 13, Orlando, "Unique Space Coast News."

Reporter

  1. Greg Angel, Spectrum News 13, Orlando, "Making News Florida Style"

  2. Laurie Davison, Bay News 9, St. Petersburg

News Anchor or News Team

  1. Allison Kropff, WTSP-TV, St. Petersburg.

  2. Michelle Imperato and Jason Guy, WESH-TV,Winter Park, "The WESH 2 News Sunrise Anchor Team"

Television Newscast | Morning/Midday

  1. Allison McGinley, WKMG-TV, Orlando

  2. Allison McGinley, WKMG-TV, Orlando.

Television Newscast | Evening/Night

  1. Allison McGinley, WKMG-TV, Orlando

  2. Jess Miller and Alex Farnworth, Spectrum News 13, Orlando, "Children Held Hostage."

Non-Breaking Newscast

  1. Allison McGinley, WKMG-TV, Orlando, "Florida's Dirty Water "

  2. Jess Miller and Samantha Miller, Spectrum News 13, Orlando, "Noor Salman Verdict."

Producer

  1. John Handiboe, Spectrum News 13, Orlando, "Raising Heroin's Children."

  2. Sakina Bowser, WTSP-TV, St. Petersburg

Overall | Station of the Year

  1. Spectrum News 13, Orlando

  2. WKMG-TV,Orlando.

TELEVISION II / MEDIUM MARKET

Feature | Hard News

  1. Merris Badcock and Kaan Pala, WPTV-TV, West Palm Beach, "Dangerous Decisions"

  2. Jenna Bourne and Rob Born, WJAX-TV/WFOX-TV,Jacksonville, "Broken School Security Cameras."

Feature | Light News:

  1. Mary Baer, Joe Drumm and Jodi Mohrmann, WJXT-TV, Jacksonville, "Vet's Bible";

  2. Maxine Bentzel, Wally Lurz and Maria Tomasch, WPEC-TV, West Palm Beach, "Climbing Gators."

Feature | Cultural / Historical

  1. WJXT-TV, Jacksonville, "Secret Service."

  2. Terri Parker, Vince Norman and Joel Waldmann, WPBF-TV, Palm Beach Gardens, "Remembering Burt Reynolds - A Local Man's Story"

General Assignment

  1. Kara Duffy, WPEC-TV, West Palm Beach, "Student March on Washington."

  2. Maxine Bentzel and Wally Lurz, WPEC-TV, West Palm Beach, "Passionate Chorus"

General Assignment | Long Format

No Winner.

Breaking News | Station

  1. WJAX-TV/WFOX-TV, Jacksonville, "Shooting at The Landing"

  2. WPEC-TV, West Palm Beach, "Shooting at Stoneman Douglas."

Breaking News | Individual

No Entries.

Breaking News | Long Format

No Winner.

Continuing Coverage

  1. WJAX-TV/WFOX-TV, Jacksonville,"The Cory Sasser Story."

  2. Maria Tomasch, Wally Lurz and Michael Buczyner, WPEC-TV, West Palm Beach, "Battle at the Border"

Investigative

  1. Jeff Butera and Scott Reilly, WZVN-TV, Fort Myers, "Crisis: Maternal Mortality"

  2. Vic Micolucci, Joe Drumm and Jodi Mohrmann, WJXT-TV, Jacksonville, "Hide and Seek."

Investigative Series

  1. Rachel Polansky, Tiffany Myers and Derek Kemp, WBBH-TV, Fort Myers, "Unfinished Business."

  2. Sam Smink and Jimmy Sitton, WPTV-TV, West Palm Beach, "Dangerous Deliveries"

Series / Franchise Reporting

  1. Sean Martinelli, Todd Ofenbeck and Tiffany Myers, WBBH-TV, Fort Myers, "Story 2 Share"

  2. Yaremi Farinas, Chris Hinson and Maria Tomasch, WPEC-TV, West Palm Beach, "Impact Puerto Rico."

Mid-Term Elections Reporter Assignment

  1. Dave Elias and Scott Reilly, WBBH-TV, Fort Myers, "Gillum's Moving Up"

  2. Jillian Idle, WPTV-TV, West Palm Beach, "Recount in Palm Beach County Enters Day Two."

Mid-Term Elections Newscast

  1. WJXT-TV, Jacksonville, "Election Night."

Mid-Term Elections Digital Performance

  1. WJXT-TV, Jacksonville, "Election 2018."

Public Affairs/Documentary/TV Magazine

  1. Wanda Moore and Jim Sitton, WPTV-TV, West Palm Beach, "A Tangled Web of Lies - the Southeastern Military Academy"

  2. Staci Spanos, David Mott and Jason Folk, WJXT-TV, Jacksonville, "High Rise: The Flood and Fury of Hurricane Irma."

Weather Reporting

  1. Cristina Mendez, WBBH-TV, Fort Myers, "Hurricane Michael"

  2. Tristan Turner and Hannah Mackenzie, WEAR-TV, Pensacola, "Destin Storm Coverage."

Sports Feature:

  1. Jeff Butera and Kirk Erwin, WZVN-TV, Fort Myers, "Roller Derby Queens"

  2. Joy Purdy, Chris O'Rourke and Jodi Mohrmann, WJXT-TV, Jacksonville,"DJ Chark."

Breaking Sports News

No Entries.

Website/Digital

  1. WJXT-TV, Jacksonville

  2. Eric Weiss, Nicole Hogensen and John Sparks, WPTV-TV, West Palm Beach

Editor

  1. Wally Lurz, WPEC-TV, West Palm Beach

  2. Rob Born, WJAX-TV/WFOX-TV, Jacksonville

Photojournalist

  1. Kirk Erwin, WBBH-TV, Fort Myers

  2. Scott Reilly, WBBH-TV, Fort Myers.

Weathercaster

No Entries.

Sportscaster

No Entries.

Multi-Media Reporter (MMJ)

  1. Ben Henry, WZVN-TV, Fort Myers

  2. Delia D'Ambra, WBBH-TV, Fort Myers

Reporter

  1. Jenna Bourne, WJAX-TV/WFOX-TV, Jacksonville

  2. Dave Elias, WBBH-TV,Fort Myers

News Anchor or News Team

  1. Joy Purdy, WJXT-TV, Jacksonville

  2. John Bachman, WJAX-TV/WFOX-TV, Jacksonville

Television Newscast | Morning/Midday

  1. WJXT-TV, Jacksonville, "Devastation from Hurricane Michael."

  2. WJXT-TV, Jacksonville, "After Parkland"

Television Newscast | Evening/Night

  1. WPEC-TV, West Palm Beach, "Parkland Strong."

  2. WJXT-TV, Jacksonville, "Jacksonville Landing Shooting"

Non-Breaking Newscast

  1. WJAX-TV/WFOX-TV, Jacksonville

Producer

  1. Rebecca Ollier, WINK-TV, Fort Myers.

  2. William Cummings, WPTV-TV, West Palm Beach, "MSD High School Shooting"

Overall | Station of the Year

  1. WJAX-TV/WFOX-TV, Jacksonville

  2. Michael Pumo, WPEC-TV, West Palm Beach.

TELEVISION III / SMALL MARKET

Feature | Hard News

  1. Alexa Lorenzo, WUFT-TV, Gainesville, "Python Hunters."

  2. Blake Brannon, WJHG-TV, Panama City Beach, "Hurricane Michael Wrap"

Feature | Light News

  1. Josslyn Howard, WGFL-TV, Gainesville, "Ocala Drive-In Theater."

  2. Alexis Cruz, WCJB-TV, Gainesville, "A Meeting Thirty Years in the Making"

Feature | Cultural / Historical

  1. Venise Toussaint and Majorie Pierre, WCTV-TV, Tallahassee, "Black Pioneers."

  2. Patricia Matamoros and Crystal Bailey, WCJB-TV, Gainesville, "Gainesville Students Fight Political Unrest in Nicaragua"

General Assignment

  1. Kirsten Mitchell, WMBB-TV, Panama City, "Tent City."

  2. Lanetra Bennett, WCTV-TV, Tallahassee, "Tallahassee Woman's Body Stuck in China"

General Assignment | Long Format

No Winner.

Breaking News | Station

  1. WJHG-TV, Panama City Beach, "Panama City Active Shooter."

  2. WCTV-TV, Tallahassee, "Mass Shooting at Tallahassee Yoga Studio"

Breaking News | Individual

  1. Megan Bell, WJHG-TV, Panama City Beach, "Panama City Active Shooter"

  2. Mariel Carbone, WCTV-TV, Tallahassee, "Tallahassee City Commissioner Indicted on Corruption Charges."

Breaking News | Long Format

  1. Stephanie Byrne, WJHG-TV, Panama City Beach, "Panama City Active Shooter."

Continuing Coverage

  1. WCTV-TV, Tallahassee, "Coverage of Hurricane Michael"

  2. WJHG-TV, Panama City Beach, "Eastpoint Wildfire."

Investigative

  1. Mariel Carbone, WCTV-TV, Tallahassee, "Are Industry Disrupters Paying Their Share of Tourism Taxes?"

  2. Abby Walton and Majorie Pierre, WCTV-TV, Tallahassee, "To Post or Not to Post? Crash Scene Photos on Social Media."

Investigative Series

  1. WJHG-TV, Panama City Beach, "Bay District Schools Health Plan Investigation."

Series / Franchise Reporting

  1. Ron Marasco, WJHG-TV, Panama City Beach, "Faces and Places of the Panhandle."

  2. Alex Calamia, WCJB-TV, Gainesville, "'What's Growing On' People Interacting with Plants and Animals"

Mid-Term Elections Reporter Assignment

  1. Alicia Turner, WCTV-TV, Tallahassee, "Amendment 4."

  2. Mariel Carbone, WCTV-TV, Tallahassee, "Andrew Gillum Ethics Records Released Days Before Election"

Mid-Term Elections Newscast

  1. WMBB-TV, Panama City, "General Election."

  2. WCTV-TV, Tallahassee, "Florida Primary Night"

Mid-Term Elections Digital Performance:

No Entries.

Public Affairs/Documentary/TV Magazine

  1. WTXL-TV, Midway, "Get Prepared Now!"

  2. WMBB-TV, Panama City, "Hurricane Michael Special Broadcast"

Weather Reporting

  1. David Jones, WCJB-TV, Gainesville, "Groundwater Flooding in Dixie County"

  2. Charles Roop, WCTV-TV, Tallahassee, "Fake Weather."

Sports Feature

  1. Megan Plain, WGFL-TV, Gainesville, "Dancing Gymnast."

  2. Kevin Keane, WCTV-TV, Tallahassee, "Making Masks for Team USA"

Breaking Sports News

  1. Kevin Keane, WCTV-TV, Tallahassee, "FSU Softball Team Returns With National Championship Trophy"

  2. Kevin Wells and Lewis Tingler, WCJB-TV, Gainesville, "Alyssa Baumann: Surviving Larry Nassar."

Website/Digital

  1. WCTV-TV, Tallahassee

  2. WJHG-TV, Panama City Beach

Editor

No Entries.

Photojournalist

  1. Lewis Tingler, WCJB-TV, Gainesville

  2. Ron Cekot, WJHG-TV, Panama City Beach

Weathercaster

  1. Ryan Michaels, WJHG-TV, Panama City Beach

  2. Chris Smith, WJHG-TV, Panama City Beach.

Sportscaster

  1. Alison Posey, WTXL-TV,Midway

  2. Michael Hudak, WCTV-TV, Tallahassee

Multi-Media Reporter (MMJ)

  1. Kirsten Mitchell, WMBB-TV, Panama City.

  2. Kelly Grosfield, WMBB-TV, Panama City

Reporter

  1. Stephanie Byrne, WJHG-TV, Panama City Beach

  2. Erin Morgan, WMBB-TV, Panama City.

News Anchor or News Team

  1. Abby Walton, WCTV-TV, Tallahassee

  2. Tiffany Lewis, WCTV-TV, Tallahassee

Television Newscast | Morning/Midday

  1. WMBB-TV, Panama City

  2. WTXL-TV, Midway.

Television Newscast | Evening/Night

  1. WMBB-TV, Panama City

  2. WTXL-TV, Midway.

Non-Breaking Newscast

  1. WJHG-TV, Panama City Beach

Producer

  1. Emma Stamps, WMBB-TV,Panama City, "News 13 This Morning."

  2. Sawyer Rosenstein, WCTV-TV, Tallahassee

Overall | Station of the Year

  1. WCTV-TV, Tallahassee

  2. WJHG/WECP-TV, Panama City Beach.